reklama
kategoria: Kraj
20 listopad 2024

Szybki internet sprzyja otyłości

zdjęcie: Szybki internet sprzyja otyłości / fot. PAP
fot. PAP
Australijscy naukowcy wyliczyli, że wzrost przepustowości łącza internetowego o 1 proc. powoduje wzrost indeksu masy ciała BMI średnio o 1.57?kg/m2, a także wzrost zachorowalności na otyłość - 6,6 proc. Stojące za tym mechanizmy są trywialne – więcej siedzenia i mniej ruchu.
REKLAMA

Popularne aktywności związane z szerokopasmowym dostępem do internetu, takie jak spędzanie wielu godzin na platformach streamingowych czy grach online, mogą przyczyniać się do rozpowszechniania się otyłości – stwierdzili specjaliści z University of Melbourne i RMIT University.

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z badania Household, Income and Labour Dynamics in Australia (HILDA) obejmującego lata 2006–2019.

Jak przypominają, otyłość zwiększa ryzyko rozwoju długoterminowych problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie czy cukrzyca typu 2. Ponadto generuje też olbrzymie koszty finansowe.

W 2022 roku prawie dwie trzecie dorosłych Australijczyków miało nadwagę lub było otyłych. W Polsce na nadwagę lub otyłość cierpi już ponad połowa osób w wieku powyżej 15 lat, przy czym otyłość dotyczy prawie 20 proc.

"Dostęp do szybkiego internetu zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że ludzie spełnią minimalne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej proponowane przez WHO. Innymi słowy, ludzie stają się mniej aktywni i spędzają więcej czasu na siedzeniu. Siedzący tryb życia jest związany z koniecznością długotrwałego pozostawania online, co prowadzi do obniżenia tempa metabolizmu i przyczynia się do otyłości. Problem ten nasila potrzeba częstego spożywania przekąsek podczas korzystania z komputera, co zwiększa dzienne spożycie kalorii i również przyczynia się do otyłości – wyjaśnia Klaus Ackermann, autor badania przedstawionego w magazynie "Economics & Human Biology".

"Ponadto korzystanie z internetu ułatwia dostęp do różnych towarów i usług, co zmniejsza potrzebę fizycznego wykonywania codziennych czynności. Wygoda komunikacji elektronicznej dodatkowo ogranicza konieczność spotkań z rodziną i przyjaciółmi twarzą w twarz, co jeszcze bardziej ogranicza potencjalne okazje do podejmowania aktywności fizycznej" – kontynuuje specjalista

Naukowcy przedstawiają konkretne wyliczenia. Zespół z Australii odkrył, że wzrost wskaźnika korzystania z szerokopasmowej sieci o 1 proc., średnio wiąże się ze wzrostem BMI o 1,57 kg/m2 oraz zwiększeniem częstości występowania otyłości o 6,6 proc.

"Biorąc pod uwagę, że dostęp do szybkiego internetu zwiększa częstość pojawiania się otyłości poprzez zwiększanie czasu spędzanego na siedzeniu, nasze wyniki sugerują, że istotne są akcje promujące świadomość negatywnych skutków siedzącego trybu życia" – podkreśla dr Ackermann.

"Jednym z rozwiązań mogłoby być zwiększenie świadomości na temat potencjalnego związku siedzącego trybu życia z dostępem do internetu. Mogłoby to zachęcić ludzi do robienia przerw w czasie korzystania z sieci, w celu zmniejszenia wpływu siedzącego trybu życia i podejmowania wspierającej zdrowie aktywności fizycznej" – dodaje.

Naukowcy proponują także promowanie fizycznego wykonywania codziennych obowiązków, jeśli to możliwe. Przydatne mogą być też kampanie zachęcające do krótkich, ale intensywnych sesji ruchowych. (PAP)

Marek Matacz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Goleniów
0.1°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 15:56
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Goleniowie

kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Kino Goleniów, Goleniów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
Ośrodek Kultury i Sportu, Maszewo,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 16:00
miejsce
Goleniowski Dom Kultury, Goleniów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 19:00
miejsce
Kino Goleniów, Goleniów,...
wstęp biletowany