21 listopad 2019

HPV a rozwój raka szyjki macicy – wczesne wykrycie wirusa może zapobiec chorobie

fot. materiał prasowy
Co roku 3,2 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. W wielu przypadkach za jego rozwój odpowiada wirus HPV, którego wykrycie na bardzo wczesnym etapie może zapobiec rozwojowi choroby. Kampania edukacyjna #TestujNieStresuj, której inicjatorem jest Neumann Labs, ma na celu zachęcić kobiety do systematycznej samokontroli, także w otoczeniu domowym.
Na raka szyjki macicy co roku zachorowuje około pół miliona kobiet na całym świecie, z czego w Polsce umiera 2 tysiące. Profilaktyka i cykliczne badania mogą jednak znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań. Kluczowa jest więc edukacja na temat HPV (wirusa zidentyfikowanego jako główna przyczyna raka szyjki macicy), dostępnych rozwiązań umożliwiających wykrycie wirusa HPV, jak również zwiększenie samokontroli kobiet, pozwalające zapobiec rozwojowi choroby.

Bezobjawowy HPV przyczyną raka

Najbardziej narażone na HPV są kobiety młode i w średnim wieku. Szczególnie narażone są te, które m.in. wcześnie rozpoczęły aktywność seksualną, utrzymują aktywne życie intymne czy mające długotrwałe terapie hormonalne. Co więcej, osoby zarażone wirusem często nie są tego świadome, ponieważ potrafi być on bezobjawowy, a niezależnie od rodzaju niesie za sobą ryzyko zachorowania onkologicznego.

W procesie diagnozy i leczenia istotne jest zdiagnozowanie rodzaju wirusa. Spośród onkogennych typów wirusa HPV, podtypy HPV 16 i 18 wydają się stwarzać największe zagrożenie onkologiczne dla kobiety zakażonej – szanse na rozwój nowotworu szyjki macicy rosną kilkusetkrotnie. W razie wczesnej niekorzystnej diagnozy, kobiety mają duże szanse na efektywną walkę. W początkowych stadiach zaawansowania raka szyjki macicy leczenie jest skuteczne do tego stopnia, że w niektórych przypadkach pozwala nawet na zachowanie narządu rodnego i zachowanie płodności zaznacza dr. Robert Jach, Kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej UJCM w Krakowie.

Aby wykryć ryzyko zachorowania we wczesnym stadium, należy jednak badać się regularnie. W ramach profilaktyki HPV najczęściej wykonywane jest badanie cytologiczne lub  specjalne badania przesiewowe. Innym dostępnym również rozwiązaniem zwiększającym wygodę kobiet są testy do samodzielnego badania na obecność wirusa HPV przesyłane do badania laboratoryjnego i dalszej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Test Easy HPV i #TestujNieStresuj

Neumann Labs, specjalizuje się w diagnozowaniu zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego od ponad 20 lat, oferując kobietom wyjątkowo komfortową metodę badania na HPV. Test Easy HPV to test do wykonania w domu, który wysłany do badań laboratoryjnych, pozwala wykryć obecność wirusa HPV w organizmie. Urządzenie do poboru próbek dostarczane jest przez kuriera w dyskretnym opakowaniu, a test można wykonać samodzielnie, bez dyskomfortu czy bólu. Pobrana próbka jest wysyłana do laboratorium i tam badana pod kątem obecności wirusa. Każda pacjentka może sprawdzić wynik na bezpiecznym i chronionym hasłem koncie online. Jeśli wynik będzie dodatni, należy zgłosić się do ginekologa.Samodzielne badanie na obecność wirusa HPV to odpowiedź na potrzeby wszystkich zabieganych, niemających czasu kobiet, które chcą zadbać o profilaktykę zdrowia.

Dla kobiety zdrowie powinno być priorytetem. Powinnyśmy badać się regularnie nie tylko dla samych siebie, ale też z myślą o naszych najbliższych. Samokontrola nie zajmuje   dużo czasu – wystarczy systematyczność i chwila poświęcona swojemu ciału. Dla mnie zdrowie jest jednym z priorytetów, aby móc realizować swoje marzenia, spełniać się jako szczęśliwa żona i mama, aktywna aktorka. Dlatego zawsze wpieram działania, które edukują inne kobiety i sama staram się rozmawiać z moimi obserwatorami, jak ważne jest regularne samobadanie podkreśla Sonia Bohosiewicz, aktorka i uczestniczka kampanii #TestujNieStresuj.

Kampania #Testujniestresuj, której inicjatorem jest Neumann Labs ma na celu edukację kobiet nt. wirusa HPV, przybliżenie historii pacjentek zmagających się z chorobą, dzielących się doświadczeniem i trudnościami, a także budować świadomość na temat rozwiązań diagnostycznych.

2024-04-07 18:00
Qult Kafka, Goleniów, Ul. Dworcowa 1A